WordPress Site Taşıma

WordPress site taşıma, sitenizi özellikle farklı bir sunucuya veya alan adına taşımak istediğinizde karşılaşabileceğiniz bir durum. Pek çok insan site taşımanın son derece zor olduğunu düşünmektedir. Bu çok yanlış bir düşünce olmasa da çözümü mümkün bir süreçtir. Teknik konularda bilgi sahibi değilseniz başlangıçta biraz zorlayıcı olabilir ancak gerek kontrol panelleri gerek WordPress eklentileri ile bu sorunu kolayca atlatabilirsiniz. Eğer ne yapacağınız hakkında hiçbir fikriniz yoksa profesyonel WordPress taşıma hizmeti almayı da düşünebilirsiniz.

Basitçe ifade etmek gerekirse WordPress site taşıma hizmeti, mevcut web sitenizi istediğiniz yeni bir hostinge ve/veya alan adına taşıma işlemdir. Bunun, daha uygun maliyetli veya daha performanslı bir hosting sağlayıcıya geçmek, yerel ortamda (localhost) hazırlanmış bir web sitesini yayına almak veya WordPress sitenizi alan adından alt alan adına (subdomain) veya klasöre taşımak gibi çeşitli sebepleri olabilir.

Bu sebeplerden herhangi birine sahip olsanız bile yeterince tecrübeniz yoksa veya WordPress konusunda uzman değilseniz birtakım sorunlarla karşılaşmanız olasıdır. Site taşıma işleminde en önemli husus sitenin hizmetinin aksamamasını sağlamak, aksama olacaksa bu süreyi minimize etmek ve hiçbir kayıp olmadan taşıma işlemini tamamlamaktır. Örneğin alan adınız için yapılan DNS değişikliğinin güncellenmesi yaklaşık 24-48 saat sürmektedir. Bu süreçte yapılan bir hata site taşıma işlemini uzattığı gibi sitenize erişimin kesilmesine de neden olabilir.

Manuel Olarak WordPress Site Taşıma

Bir WordPress web sitesi temel olarak üç şeyden meydana gelir. Sitenizi tamamen taşımak için bu dosyalara sahip olmanız gerekmektedir:

  1. WordPress’e ait çekirdek sistem dosyaları
  2. Sizin tarafınızdan yapılan yüklemeler (tema, eklentiler, yüklemiş olduğunuz görseller ve dosyalar)
  3. Veri tabanı

Tüm bu dosyaları yeni sunucunuza transfer ederek, veri tabanı bağlantınızı kurarak ve alan adınızı yeni IP adresinize yönlendirerek site taşıma işlemini tamamlayabilirsiniz. Ayrıca doğrudan kullanmış olduğunuz kontrol paneli (cPanel, Centos Web Panel) üzerinden bir tam site yedeği alarak da yeni sunucunuza taşıma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak site taşıma hakkında teknik bilginiz yoksa hazır WordPress eklentilerine göz atabilirsiniz.

Eklenti Kullanarak WordPress Site Taşıma

WordPress site taşıma için geliştirilmiş pek çok eklenti mevcuttur. Duplicator, WP Migrate DB, All-In-One WordPress Migration, BackupBuddy, UpdraftPlus gibi eklentileri kullanarak sitenizi yeni sunucunuza taşıyabilirsiniz. Temel düzeyde bilgi gerektirse de kılavuzlara göz atarak transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Site taşıma eklentilerinde ücretli ve ücretsiz çözümler bulunmaktadır. Bu eklentilerden hangisinin ihtiyacınızı ne düzeyde karşıladığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Ücretsiz eklenti kullanarak WordPress sitenizi sorunsuz bir şekilde taşıyacağınızın garantisi bulunmamaktadır.

Ücretli eklentiler bu konuda gerek uzun yıllardır geliştirilmeleri ve gerek teknik destek alabilme imkânı sayesinde daha tercih edilebilir bir opsiyon olsa da burada genellikle geliştiricilerin ABD, Avrupa ve Asya menşeli olduğunu ifade etmek gerekiyor. Herhangi bir sorun yaşamanız durumunda teknik destek ekibiyle İngilizce görüşmeniz gerekebilir.

WordPress Site Taşıma Hizmeti Almak

WordPress site taşıma, doğru planlanması gereken önemli bir süreçtir. Örneğin eski sunucu da kullandığınız PHP sürümü, PHP eklentileri (İoncube vb.), MySQL sürümü ve diğer pek çok faktör sitenizi taşıdığınızda hatalarla karşılaşmanıza neden olabilir. Ayrıca alan adınızı yeni sunucunuza yönlendirecek kadar DNS bilgisine de sahip olmalısınız. Ortaya çıkabilecek sorunların giderilmesi ise ancak teknik bilgi sahibi birinin kontrolünde mümkündür.

Eğer web sitenizi yeni bir alan adına taşımak istiyorsanız süreç biraz daha karmaşık bir hâl almaktadır. Çünkü yeni alan adınızı veri tabanında geçen tüm alanlarda güncellemelisiniz. Aksi takdirde web sitenize girmeye çalıştığınızda eski alan adınıza yönlenecek, bu sorunu gidermemeniz durumunda da web sitenizdeki bağlantıların büyük bir kısmı eski alan adınıza yönlenmiş olacaktır.

Manuel veya eklenti kullanarak sitenizi nasıl taşıyacağınızdan emin değilseniz bu konuda uzman birinden WordPress site taşıma hizmeti almayı deneyebilirsiniz. Profesyonel hizmet aldığınızda yaşayabileceğiniz sorunları düşünmenize gerek kalmaz. Çünkü bu hizmeti veren uzmanlar yaşayabileceğiniz tüm sorunları daha önce defalarca yaşamış ve nasıl çözüleceğini tecrübe etmişlerdir. Aynı sorunları kendiniz gidermek istediğinizde ise uzun saatler boyunca araştırma ve deneme yapmanız gerekecektir. Bu süreçte istemeden de olsa web sitenize kalıcı zararlar verebilir ve yedeğiniz yoksa verilerinizi de tamamen kaybedebilirsiniz. Profesyonel hizmet aldığınızda ise sitenizin güvenli bir şekilde taşındığından emin olabilirsiniz.