Son zamanların popüler konusu olarak karşımıza çıkan Metaverse nedir? Metaverse terimi ilk olarak 1992 yılında yayınlanan bir bilimkurgu romanında yer almıştır. Snow Crash adındaki romanda geçen bu terim, sanal gerçeklik etrafında şekillenmektedir. Özellikle 3 D hologramlar üzerinden şekillenen avatarlar ve farklı iletişim araçları Metaverse kavramının etrafında şekillenmektedir.

Metaverse temelde bir sanal gerçeklikten hareket eden, özel bir platformdur. Esasında bilindik çevrim içi oyunların evrenlerine benzer özellikler göstermektedir. Mesela Minecraft ya da Roblox gibi çevrimiçi oyunların da kendine özgü bir oyun evreni bulunmaktadır. Oyuncular bu evrende kendi avatarlarını oluşturarak, mücadele etmektedir. Metaverseyse bu evrenin daha geniş kapsamlısını oluşturmaktadır.

Günümüz koşullarında yoğun bir düzeyde ilgi geren Metaverse, çok sayıda kullanıcıya hitap etmeyi de başarmıştır. İnternetin zirve noktası olarak da ön plana çıkan bu platform gelecek vaat eden, uygulamalar arasında yer almaktadır. Söz konusu platform vasıtasıyla konserler düzenlenebilmektedir. Sadece bu kadar mı? Metaverse aracılığıyla iş toplantıları düzenleyebilir ve sanal gezintiler de yapabilirsiniz. Peki, son zamanların popüler uygulanması olan Metaverse nasıl girilir? İşte detaylar!

Metaverse Nasıl Girilir?

Şayet Metaverse platformunda etkili bir düzeyde var olmayı isterseniz mutlaka kapsamlı bir araştırmanın içerisinde yer almalısınız. Bu noktada Metaverse uygulamasına girmek istediğinizde 5 farklı aşama karşınıza çıkacaktır. İşte Metaverse girişine dair bilmeniz gereken 5 farklı aşama;

  • İlk önce Metaverse kavramını netleştirin
  • Size mantıklı gelen Metaverse yatırımını tercih edin
  • Şayet büyük çaplı yatırım yapacaksanız, planlama yapın
  • Dijital kopyanızı yani MetaHumanızı üretin
  • NFT hakkında geniş kapsamlı bilgi edinin

Şayet Metaverse platformunda yer almak isterseniz, bu platformun mantığını zihninize netleştirmelisiniz. Sanal bir şehir hayatının nasıl olduğu, platforma dair kapsamın ne kadar olduğunu da biliyor olmalısınız. Elbette ki yatırım yaparken de ilgi duyduğunuz bir alanı tercih etmelisiniz. Bununla birlikte büyük çaplı bir yatırım yapacaksanız mutlaka detaylı bir planlama sürecinin içerisinde yer almalısınız. Bu aşamadan sonra MetaHuma üreterek, bu gizemli platformda güçlü ve dinamik bir şekilde yer alabilirsiniz!