İnternet Reklamları

İnternet reklamları ağ sisteminin gelişimi ile birlikte çeşitlenmeye başlamıştır. Özellikle hızlı bilgi erişimi ile gelişen sistemin yanı sıra alışveriş yapma, eğlenme, iletişim gibi amaçlar eklenmiştir. Bireyler istedikleri formda ürün ve hizmetlere internet reklamları üzerinden daha avantajlı bir şekilde hızlı, güvenle ulaşabilir. Aynı zamanda bireyler aradıkları ürünleri daha geniş seçeneklerde bulabilir. 

İnternet reklamları, farklı sosyal medya, site, arama motoru, oyunların içerisinde yer alır. Bu nedenle daha geniş bir kapsama sahiptir. Firma ya da kişiler direkt olarak kendi sektörlerine uygun olan platformlarda internet reklamı vererek geniş kitlelere ulaşabilir. Ağ sisteminin gelişmesi, geleneksel medyanın yerini dijital reklamlara bırakmıştır.

internet reklamları

İnternet Reklamlarında Hedefler Nelerdir?

İnternet reklamları, ürün ve hizmetlerin alıcılara daha hızlı şekilde ulaşması için yapılan reklam çalışmalarını içerir. Özellikle internet üzerindeki her platformun farklı hedef kitleye seslenmesi reklam çalışmalarının ulaşmak istenen kesimi seçip hızlı bir şekilde başarı ile sonuçlanmasına yardımcı olmaktadır. Böylece marka ya da kurumlar hedeflerine kısa sürede ulaşabilir ve kapsamını genişletebilir. 

İnternet reklamları ürün ve hizmetlerin kişilere tanıtılmasını, görülmesini sağlayan en etkili yöntemlerden biridir. Marka, firmalar ürün tanıtımları ya da kampanyaların kişiler tarafından bilinmesini sağlar. Markaların müşteriler ile iletişimini güçlendirmek için reklam çalışmaları yapılır. Aynı zamanda daha fazla ürün ya da hizmet satışını gerçekleştirerek markaların güçlenmesine yardımcı olur.

İnternet Reklamlarında Hedefler Nelerdir?

İnternet reklamları kapsamı oldukça geniştir. Aynı zamanda bu çeşitlerin hedef kitle yaşı, cinsiyet aralığı kullanıcı kitlesi farklı olduğu için markalar uygun olan internet reklamları seçerek hedefledikleri başarıya kısa sürede ulaşabilir. Reklamların sonuçları hızlı şekilde markalara iletilir ve ne kadar etkili oldukları detaylı olarak incelenebilir.

Arama Motoru Reklamları

Bireyler ulaşmak istedikleri bilgiler için arama motorunu kullanmaktadır. Bu nedenle firma ya da markalar arama motorlarının üst, sağ ya da alt kısımlarda reklam verebilir. Kullanıcılar genellikle il sayfa ve sırada çıkan web siteleri ve reklamlara tıklayarak aradıkları bilgiye ulaşmak ister. Arama motorları reklamları da kendi içinde ikiye ayrılır:

Yandex Reklamları

Yandex arama motoru üzerinden reklamlar hızlı şekilde verilebilir. Mail reklam, görüntülü reklam ve arama reklamları olarak kendi içinde çeşitleri vardır.

Ads Reklamları

Bu reklam türünde direkt olarak Google üzerinden reklam verilir. Kurum ya da firma direkt olarak kendi reklamlarını yönetebileceği gibi uzmanlardan yardım alarak reklam görünümünü daha artırabilir.

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya kullanım amacı, tasarımına göre farklılaşır. Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya örnekleri Instagram, Facebook, Twitter, Skype, LinkedIn verilebilir. En uygun fiyata en çok kitleye ulaşılabilen internet reklam seçenekleridir. En çok kullanılan sosyal medya reklamları şunlardır:

Facebook Reklamları

Marka ya da kurumlar daha fazla kişiye ulaşmak için Facebook reklamları vererek ön plana çıkar. Facebook reklamlarının amacı satışı artırmak olduğu gibi marka, firmaların bilinirliğini artırmak için de kullanılır.

Youtube Reklamları

Youtube üzerinden hızlı şekilde reklam verebilmek için öncelikle marka ya da firmaların reklam hesaplarının olması gerekir. Böylece video içerikleri izlemek isteyen bireyler video öncesi, sonrası ya da video aralarında reklamlar yerleştirerek daha fazla kişiye ulaşır. 

Instagram Reklamları

Instagram akış kısmına reklam verilebilir. Bunun için Facebook işletme hesabının olması gerekir. Aynı zamanda çok takipçisi olan fenomen kişiler ile ücret ya da ürün iş birliği yaparak marka bilinirliği artırılabilir. 

Twitter Reklamları

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya mecralarından biri Twitter’dır. Bu nedenle genel akışta reklam vererek daha çok kişiye hızlı şekilde ulaşılır. 

Skype Reklamları

İletişim açısından en çok kullanılan sosyal medya aracından biri Skype’dir. Bu nedenle reklam verildiğinde daha fazla kişiye ulaşarak hedeflenen başarıya kısa sürede ulaşılır. 

LinkedIn Reklamları

Daha çok uzman, profesyonel ve yöneticilerin kullandığı bir platformdur. Diğer sosyal medya reklamları arasında en fazla maliyeti olan LinkedIn reklamları olarak bilinir.

İçerik Ağı Reklamları

İnternet reklamları bünyesinde hem reklam verenler hem de kullanıcılar aynı sistem üzerinde bulunur. Tüm dijital kodlamalar aynı sistem üzerinde çalışır. Maliyet ise arama motorları seçeneği ile aynıdır. Reklamların hangi tasarımda duracağına reklam verenler karar verir. Gerekirse markalar profesyonel destek alabilir. Reklam verenler diledikleri zaman reklamı kaldırabilir. Genellikle reklam tıklama başına maliyet belirlenir. Markalar hedeflerine göre bütçe ve gösterimi belirleyerek çalışmalarını yürütebilir.

İnternet Reklamları Fiyatları Ne Kadar?

İnternet reklamları fiyatlandırmaları seçilen türe göre değişmektedir. Örneğin sosyal medya üzerinden Instagram ve Facebook reklamları benzerlik gösterir. Genellikle tıklama ya da gösterim sayısı fiyatlandırmalar yapılmaktadır. Aynı zamanda arama motorları üzerinden internet reklamları verilirse daha fazla maliyeti olabilir. Ancak daha çok kişiye daha kısa sürede ulaşacağı için markaların en sık verdiği internet reklamları arasında yer alır. İnternet reklamcılığı hizmeti almak ve detayları öğrenmek isteyen kişi veya firmalar, bizimle iletişime geçebilirler.

Şimdi Teklif Al

Aşağıdaki formu doldurun, en kısa sürede uzmanımız sizinle iletişime geçecek.
Dikey iletişim