Facebook Reklamları

Facebook reklamları, dijital reklamcılık sektöründe en ilgi gören reklam türü olarak biliniyor. Gerek işletmeler, gerek internet sitesi ve sayfa sahipleri tarafından sıklıkla tercih edilen Facebook reklamcılığında ise, etkili sonuçlar almak için her reklam türünde olduğu gibi profesyonellik gerekiyor. Facebook reklam verme işlemi çok kolay görünse de doğru yapılandırılmamış reklamlarla ödenen ücrete değecek bir geri dönüş elde etmek kolay olmayabiliyor.

Facebook reklam verme sayesinde işletmeler ürün ve hizmetlerini en doğru kitleye sunma imkanı elde ediyorlar. 2022 yılında Facebook’ta 2.90 milyardan fazla aktif kullanıcı olduğu biliniyor. Facebook’ta dünyanın her yerinden, her yaştan, her gruptan kullanıcılara erişmek mümkün hale geliyor.

facebook reklamları

Facebook reklam açma konusunda bolca seçim sunuyor. Reklamlar ülkeye, yaşa, cinsiyete, ilgi alanına, anahtar kelimelere göre filtrelenebiliyor. Bu nedenle, reklamcılık için Facebook iyi bir seçim olarak görülüyor. Ancak Facebook reklamlarının bu alanda uzman bir kişi ya da kurum tarafından özenle optimize edilmesi, önemli kriterlere uygun şekilde açılması gerekiyor.

Facebook Reklam Verme Yöntemleri

Facebook reklam vermek için birçok teori, taktik ve tavsiye üretildi. Kimi öneriler gerçekten reklam etkileşimini arttırmaya yarar sağladı, kimi öneriler ise reklamların normalden daha kötü sonuçlar almasıyla son buldu. Ancak herkesin bildiği üzere, daha iyi bir reklam dönüşümü elde etmek için şehir efsanelerinden uzak, daha iyi bir reklam optimizasyonu şart. Bunu ise, sadece bu alanda uzman kişi ve kurumlar sayesinde yapmak mümkün hale geliyor.

Facebook Reklam Türleri Neler?

Facebook reklam türleri, elde edilmek istenen dönüşüme ve reklama konu ürün/hizmetin çeşidine göre değişiklik gösterebiliyor. Facebook’un Instagram ile birleşimi sonrası, reklamcılık çeşitleri de artış gösterdi. En bilinen ve en çok tercih edilen reklam modelleri görsel reklamlar olsa da, kullanılabilecek 10 ayrı Facebook reklam modeli bulunuyor. Facebook reklam türlerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

1. Görsel Reklamlar

Görsel açıdan zengin reklamların metin reklamlarına göre daha iyi sonuçlar elde ettiği ve daha fazla dikkat çektiği biliniyor. Bu nedenle Facebook görsel reklamları diğer reklamlardan daha sık kullanılıyor. Ancak etkileşim konusunda “kesinlikle örneğin video reklamlardan veya metin reklamlarından daha iyi sonuç verecektir.” gibi bir cümle kurmak mümkün olmuyor.

2. Video Reklamlar

Video reklamlar, eğer içeriği ilgi çekici ise reklam kategorisiyle ilgilenmeyen bir kullanıcının bile dikkatini çekebiliyor ve kendisini izlettirebiliyor. Bu nedenle bir uzman elinden hazırlanmış, doğru yapılandırılmış video reklamlarla daha iyi sonuçlar elde etmek mümkün hale geliyor.

3. Koleksiyon Reklamları

Eğer belirli ürün veya hizmet grupları bulunuyorsa, reklamı görüntüleyecek kullanıcıların alışveriş yapmasına yardımcı olmak için koleksiyon reklamlarından destek alınabilir. Katalog üzerinden belirli ürünlerin veya hizmetlerin birleşimiyle, Facebook koleksiyon reklamları iyi bir seçim olacaktır.

4. Slayt Reklamlar

Slayt reklamlar, temelde video reklam olarak yayınlanır. Reklam yöneticisi alanında metinler, sesler, görseller ve diğer bileşenler aracılığıyla slayt gösterisi hazırlanır ve video reklam olarak yayına alınır. Böylelikle reklam ilgi çekici bir hale getirilir.

5. Döngülü Reklamlar

Döngü reklamları, hepsinin kendi bağlantısı olan çeşitli ürün ve hizmetlerin bir araya getirilerek oluşturulduğu reklam türüdür. Döngülü reklamlarda maksimum on ayrı içerik eklenebilir ve bu içerikler tek reklam içinde yayınlanabilir.

6. Kanvas Reklamlar

Adı “Hızlı Deneyim” olarak güncellenen Kanvas reklamlar, kullanıcının giriş yaptığı cihaza göre tam ekran masaüstü ya da mobil cihaz için otomatik optimize edilir. Böylelikle reklam deneyimi kullanıcı açısından en iyi seviyeye getirilir ve dönüşümler için fayda sağlar.

7. Potansiyel Reklamlar

Potansiyel müşteri bulma odaklı reklamlar; video, görsel ya da döngülü reklam çeşitlerinden biri olarak açılabilmektedir.

8. Teklif Reklamları

Teklif reklamları, Facebook üzerinde indirimler ve kampanyaları içeren reklamlar paylaşmanıza olanak tanır. Bu reklam türünde görsel, video ya da döngülü reklam kullanılabilir.

9. Etkileşim Reklamları

Etkileşim reklamları diğer reklam türlerinin aksine bir ürün ya da hizmet için değil, sayfaların gönderi ve görsellerine daha fazla etkileşim çekmek için açılır. Etkileşim reklamları aracılığıyla gönderilere daha fazla beğeni, yorum, izlenme, paylaşım, görüntüleme elde edebilirsiniz.

10. Yanıt Reklamları

Facebook’ta yapacağınız etkinlikler için veya ürünleriniz hakkında yanıt toplamak için “Yanıt Reklamları” modelini kullanabilirsiniz. Bu reklam türüyle yapacağınız etkinliklerin Facebook’ta tanınmasını ve daha fazla katılım almasını sağlayabilirsiniz.

Facebook Reklam Ücretleri Ne Kadar?

Facebook reklam ücretleri, oluşturulacak reklam kampanyasına ve belirlenecek bütçeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Facebook’ta sadece 20 liralık bir reklam açmak da mümkündür. Ancak reklamlar arasında rekabet edebilmek ve daha fazla kitleye ulaşmak için, reklamlara ayırılacak bütçe iyi seviyede tutulmalıdır. Bu nedenle Facebook reklam fiyatları sabit değildir ve değişiklik gösterebilmektedir.

Facebook reklam verme konusunda alanında uzman reklam ajansı KreatifDijital’e ulaşabilir, bütçenize ve reklam türüne göre uygun fiyat teklifleri alabilirsiniz. Reklamcılık sektöründeki yüksek ücretler KreatifDigital’de talep edilmez, sadece reklam ücreti ve reklama ayırılacak bütçe kadar ödeme yaparsınız.

Şimdi Teklif Al

Aşağıdaki formu doldurun, en kısa sürede uzmanımız sizinle iletişime geçecek.
Dikey iletişim